PCT6.8/16BK
Manufacturer Part Number:
PCT6.8/16BK
Part of Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1411
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.075" (1.90mm)
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16 V