SV150K20B
Manufacturer Part Number:
SV150K20B
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics, Inc.
Part of Description:
MOV, 150V (Vrms), 10%, 20mm
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1740 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
12 kA
Energy :
213J
Features :
Maximum AC Volts :
150 V
Maximum DC Volts :
200 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
264 V
Varistor Voltage (Min) :
216 V
Varistor Voltage (Typ) :
240 V