474K500CS6
Manufacturer Part Number:
474K500CS6
Part of Description:
CAPACITOR MLP 0.47UF 500V THRU-H
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
8-DIP
Size / Dimension :
0.626" L x 0.701" W (15.90mm x 17.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V