474K400CS6
- Manufacturer Part Number:
- 474K400CS6
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP NETWORK 0.47UF 400V 16DIP
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 0.47 µF
- Dielectric Material :
- Polymer, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 11 mOhms
- Features :
- Low ESR, Low ESL
- Height - Seated (Max) :
- 0.319" (8.10mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 6-DIP
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.701" L x 0.460" W (17.80mm x 11.70mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 400V