474K500CB6G-FS
Manufacturer Part Number:
474K500CB6G-FS
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
CAPACITOR MLP 0.47UF 500V SMD
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.460" (11.68mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
8-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.996" L x 0.500" W (25.30mm x 12.70mm)
Termination :
Gull Wing
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V