334K400CS6
Manufacturer Part Number:
334K400CS6
Manufacturer/Brand:
Quantic™ Paktron
Part of Description:
CAPACITOR MLP 3.3UF 400V THRU-HO
Stock Condition:
103
Manufacturer :
Quantic™ Paktron
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12 mOhms
Features :
Low ESR, High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6-DIP
Size / Dimension :
0.433" L x 0.701" W (11.00mm x 17.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V