107BPS050M
Manufacturer Part Number:
107BPS050M
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.653Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
416.05 mA @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
265 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM