107BPA100M
Manufacturer Part Number:
107BPA100M
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
785 mA @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
500 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia x 1.339" L (16.00mm x 34.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM