AHA225M50B12B-F
Manufacturer Part Number:
AHA225M50B12B-F
Part of Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Capacitance :
2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90.5Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.213" (5.40mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ripple Current @ High Frequency :
27.2 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
16 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V