LAO-80V472MS57PX#B
Manufacturer Part Number:
LAO-80V472MS57PX#B
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
4700 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.105 A @ 20 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
80 V