LAO-100V681MS24PX#B
- Manufacturer Part Number:
- LAO-100V681MS24PX#B
- Manufacturer/Brand:
- Elna America
- Part of Description:
- CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP
- Manufacturer :
- Elna America
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Audio
- Capacitance :
- 680 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 1.378" (35.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Snap-In
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.064 A @ 20 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 800 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.866" Dia (22.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 100 V