ABC30DCKD-S288
Manufacturer Part Number:
ABC30DCKD-S288
Manufacturer/Brand:
Sullins Connector Solutions
Part of Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Card Thickness :
0.062" (1.57mm)
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Color :
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
10.0µin (0.25µm)
Contact Material :
Beryllium Copper
Contact Type :
Loop Bellows
Features :
Card Extender
Flange Feature :
Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Gender :
Female
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Number of Positions :
60
Number of Positions/Bay/Row :
30
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Read Out :
Dual
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156
    CONN EDGE DUAL FMALE 86POS 0.156