SK220M016ST
Manufacturer Part Number:
SK220M016ST
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Stock Condition:
28
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.65Ohm
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SK22 Diotec Semiconductor 5,257 DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA
SK22 SMC Diode Solutions 6,748 DIODE SCHOTTKY 20V 2A SMB
SK22 Diotec Semiconductor 7,515 DIODE SCHOTTKY 20V 2A SMB