MKS4B054706F00MSSD
Manufacturer Part Number:
MKS4B054706F00MSSD
Manufacturer/Brand:
WIMA
Part of Description:
MKS 4 47.0 UF 50 VDC 15X26X31.5
Stock Condition:
7
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V