MKS4B051004J00MSSD
Manufacturer Part Number:
MKS4B051004J00MSSD
Manufacturer/Brand:
WIMA
Part of Description:
CAP FILM 10UF 20% 50VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V