226AXZ010M
Manufacturer Part Number:
226AXZ010M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.07Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Impedance :
1.8 Ohms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
40 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
226A FILM CAMERA CONTRACTOR BATTERY Interlight 5,007 Replacement for Lenmar 226A Film