105AXZ050M
- Manufacturer Part Number:
- 105AXZ050M
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
- Manufacturer :
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Bypass, Decoupling
- Capacitance :
- 1 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 198.944Ohm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 0.220" (5.60mm)
- Impedance :
- 5 Ohms
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 30 mA @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 15 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.157" Dia (4.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 50 V