106SVF025M
Manufacturer Part Number:
106SVF025M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23.21Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.059" (1.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
42.5 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
25 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM