PHV-5R4H305-R
- Manufacturer Part Number:
- PHV-5R4H305-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- CAP 3F -10% +30% 5.4V T/H
- Stock Condition:
- 611
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 3 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 80mOhm @ 100Hz
- Height - Seated (Max) :
- 0.354" (9.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.465" (11.80mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 65°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Package / Case :
- Radial, Can, Horizontal
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.280" L x 0.681" W (32.50mm x 17.30mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -10%, +30%
- Voltage - Rated :
- 5.4 V