BK8/ABC-18-R
- Manufacturer Part Number:
- BK8/ABC-18-R
- Part of Description:
- FUSE CERAMIC 18A 250VAC 3AB 3AG
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 400A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 18 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- 400
- Package / Case :
- 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V