BK8/GMC-6.3-R
Manufacturer Part Number:
BK8/GMC-6.3-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, KC-MARK, MITI, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Color :
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
110
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Medium Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH