NPB-120-48AD1
- Manufacturer Part Number:
- NPB-120-48AD1
- Manufacturer/Brand:
- MEAN WELL
- Part of Description:
- BATT CHRGR DESKTOP 42V-60.8V 2A
- Stock Condition:
- 9
- Manufacturer :
- MEAN WELL
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Lead Acid, Lithium-Ion
- Charge Current - Max :
- 2A
- Charge Time :
- Features :
- Mounting Type :
- Desktop
- Number of Cells :
- 1
- Power - Max :
- 120W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
- Termination Style :
- Anderson Connector
- Type :
- Desktop
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
- Voltage - Nominal :
- 42V ~ 60.8V