NPB-120-12AD1
Manufacturer Part Number:
NPB-120-12AD1
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL
Part of Description:
BATT CHRG DESKTP 10.5-15.2V 6.8A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Lead Acid, Lithium-Ion
Charge Current - Max :
6.8A
Charge Time :
Features :
Mounting Type :
Desktop
Number of Cells :
1
Power - Max :
120W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Termination Style :
Anderson Connector
Type :
Desktop
Voltage - Input :
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Voltage - Nominal :
10.5V ~ 15.2V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Tripp Lite by Eaton
    4-PORT COMPACT USB WALL CHARGER
  • Tripp Lite by Eaton
    BATT CHARGING STATION 5V 2.4A
  • TinyCircuits
    BATT CHRGR OPEN FRAME 4.2V 500MA
  • SparkFun
    BATT CHRGR USB POWER PACK 5V 1A
  • ASSMANN WSW Components
    BATT CHG USB AUTO 5V/9V/12V/20V