0235.125HXE
- Manufacturer Part Number:
- 0235.125HXE
- Part of Description:
- FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 125 mA
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 5mm x 20mm (Axial)
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V