0235.100MXEP
- Manufacturer Part Number:
- 0235.100MXEP
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CE, CSA, KC, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 100 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 5mm x 20mm (Axial)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V