GDB-400MA
Manufacturer Part Number:
GDB-400MA
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
BUSS SMALL DIMENSION FUSE
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
VDE, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
400 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.18
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH