BP17-12-T2
- Manufacturer Part Number:
- BP17-12-T2
- Manufacturer/Brand:
- B B Battery
- Part of Description:
- BATTERY LEAD ACID 12V 17AH
- Manufacturer :
- B B Battery
- Product Category :
- Batteries Rechargeable (Secondary)
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- Capacity :
- 17Ah
- Size / Dimension :
- 7.19" L x 3.05" W x 6.59" H (182.5mm x 77.5mm x 167.5mm)
- Termination Style :
- Spade, .250" (6.3mm)
- Voltage - Rated :
- 12 V