BP17-12-B1
Manufacturer Part Number:
BP17-12-B1
Manufacturer/Brand:
B B Battery
Part of Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 17AH
Manufacturer :
B B Battery
Product Category :
Batteries Rechargeable (Secondary)
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Capacity :
17Ah
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.19" L x 3.05" W x 6.59" H (182.5mm x 77.5mm x 167.5mm)
Termination Style :
Nut and Bolt, M5
Voltage - Rated :
12 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Seiko Instruments, Inc.
    BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE
  • Seiko Instruments, Inc.
    BATT LITH 3V 5.5MAH COIN 6.8MM
  • Panasonic
    BATTERY LITH 3V 5MAH COIN 6.8MM
  • Panasonic
    BATT LITH 3V 3.4MAH COIN 6.8MM
Related products
Part Manufacturer Stock Description
BP17 Interlight 9,392 Replacement for Cables and Senso
BP17-12 UPS BATTERY Interlight 5,930 Replacement for B&b BP17-12 Ups
BP17-12-B1-FR B B Battery 6,517 BATTERY LEAD ACID 12V 17AH