477XMPL002MG19A
Manufacturer Part Number:
477XMPL002MG19A
Part of Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
477XMPL002MG19 Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 5,556 CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD