477XMPL002MG19
Manufacturer Part Number:
477XMPL002MG19
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Decoupling
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
2 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
477XMPL002MG19A Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 6,784 CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
477XMPL002MG19R Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 14,000 CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD