827AVG016MGBJ
- Manufacturer Part Number:
- 827AVG016MGBJ
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 820UF 20% 16V T/H
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 820 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 12mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.532" (13.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1500 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Ripple Current @ High Frequency :
- 2.49 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 124.5 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V