827ALG016MFBJ
- Manufacturer Part Number:
- 827ALG016MFBJ
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 820UF 20% 16V T/H
- Manufacturer :
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 820 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.532" (13.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.138" (3.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1500 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 5.1 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 255 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 16 V