PLF0E152MDO6
Manufacturer Part Number:
PLF0E152MDO6
Part of Description:
CAP ALUM POL 1500UF 20% 2.5V T/H
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
305 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2.5 V