BK-AHC-10-R
- Manufacturer Part Number:
- BK-AHC-10-R
- Part of Description:
- FUSE 600V 3AB CARTRIDGE 10A
- Approval Agency :
- UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 10kA
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 10 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- 66
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
- Size / Dimension :
- 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V