BK-ADC-V2-20-R
- Manufacturer Part Number:
- BK-ADC-V2-20-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE 500V 3AB CART AXIAL 20A
- Stock Condition:
- 500
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cURus, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 30kA AC, 20kA DC
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 20 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- 88
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -50°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.268" Dia x 1.291" L (6.81mm x 32.79mm)
- Voltage Rating - AC :
- 500 V
- Voltage Rating - DC :
- 500 V