63PZH150M10X20
- Manufacturer Part Number:
- 63PZH150M10X20
- Manufacturer/Brand:
- Rubycon
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 150UF 63V T/H
- Manufacturer :
- Rubycon
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 150 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 13mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.866" (22.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 4000 Hrs @ 135°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 135°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- 4.1 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 205 mA @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 63 V