JCAS040.XP
- Manufacturer Part Number:
- JCAS040.XP
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE AUTO 40A 32VAC/VDC AUTOLINK
- Stock Condition:
- 8
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- Color :
- Green
- Current Rating (Amps) :
- 40 A
- Fuse Type :
- Automotive
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Auto Link
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.555" L x 0.472" W x 1.063" H (14.10mm x 12.00mm x 27.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 32 V
- Voltage Rating - DC :
- 32 V