RNS0J391MDN1KX
- Manufacturer Part Number:
- RNS0J391MDN1KX
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V T/H
- Stock Condition:
- 847
- Capacitance :
- 390 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 10mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.512" (13.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.138" (3.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 5.23 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 523 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 6.3 V