RNS0G122MDN1
- Manufacturer Part Number:
- RNS0G122MDN1
- Manufacturer/Brand:
- Nichicon
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V T/H
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 1200 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 10mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.551" (14.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 5.5 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 550 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 4 V