BP/FRN-R-10
- Manufacturer Part Number:
- BP/FRN-R-10
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 10A 250VAC/125VDC
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200kA AC, 20kA DC
- Class :
- RK5
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 125 V