400E2C5.5
- Manufacturer Part Number:
- 400E2C5.5
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 400A 5.5KVAC
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Transformer Protection
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 80kA
- Class :
- E
- Current Rating (Amps) :
- 400A
- Features :
- Indicating
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
- Voltage Rating - AC :
- 5.5 kV