400E2C5.5W
Manufacturer Part Number:
400E2C5.5W
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE CARTRIDGE 400A 5.5KVAC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Transformer Protection
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
80kA
Class :
E
Current Rating (Amps) :
400A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
Voltage Rating - AC :
5.5 kV
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    COMPLETE COIL 12V.N-7P/40 LU 4.5
Catalog related products
  • Bel Fuse, Inc.
    FUSE HAZARD LOCATION 250V 250MA
  • Bel Fuse, Inc.
    FUSE HAZARD LOCATION 250V 125MA