MCS1320R010FER
- Manufacturer Part Number:
- MCS1320R010FER
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- RES 10M OHM 1% 3/4W 0805
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Element
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.028" (0.70mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.75W, 3/4W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 10 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%