CJT60120RJJ
- Manufacturer Part Number:
- CJT60120RJJ
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 120 OHM 5% 60W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Aluminum
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.787" (20.00mm)
- Lead Style :
- Wire Leads
- Mounting Feature :
- Flanges
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Rectangular Case
- Power (Watts) :
- 60W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 120 Ohms
- Size / Dimension :
- 4.528" L x 1.575" W (115.00mm x 40.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±440ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%