850F100K
Manufacturer Part Number:
850F100K
Part of Description:
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 50W
Height - Seated (Max) :
0.620" (15.75mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
100 kOhms
Size / Dimension :
1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W
Related products
Part Manufacturer Stock Description
850F100 Ohmite 9,978 RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W