TAP800J100E
Manufacturer Part Number:
TAP800J100E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 800W
Stock Condition:
12
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Epoxy Coated
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Style :
M5 Threaded
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
800W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Size / Dimension :
2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W