610FPR002E
Manufacturer Part Number:
610FPR002E
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES 0.002 OHM 1% 1W RADIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.215" (5.46mm)
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Package / Case :
Radial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
2 mOhms
Size / Dimension :
1.100" L x 0.200" W (27.94mm x 5.08mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
610F Hammond Manufacturing 7,218 TRANSFORMER PULSE 3MH 1.2DCR