LPSA600H1R00JB
Manufacturer Part Number:
LPSA600H1R00JB
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sfernice
Part of Description:
LPSA 600 H 1U 5% BO15
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
1.055" (26.80mm)
Lead Style :
M4 Threaded
Mounting Feature :
Screw Holes
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Box
Power (Watts) :
600W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Tolerance :
±5%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W