TE400B1R2J
- Manufacturer Part Number:
- TE400B1R2J
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity AMP Connectors
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 400W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Silicone Coated
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Proof, Safety
- Height - Seated (Max) :
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Brackets
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Radial, Tubular
- Power (Watts) :
- 400W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 1.2 Ohms
- Size / Dimension :
- 1.575" Dia x 11.102" L (40.00mm x 282.00mm)
- Temperature Coefficient :
- ±440ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%