WFH330L10RKE
Manufacturer Part Number:
WFH330L10RKE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 330W
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.496" (12.60mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-40°C ~ 220°C
Package / Case :
Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :
330W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
11.024" L x 2.008" W (280.00mm x 51.00mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 27 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 82 OHM 5% 25W
    RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W